Rozdiely medzi materiálmi používaných na výrobu nášho nábytku

Detský nábytok v našom internetovom obchode sa vyrába z rôznych materiálov. Odlišuje ich ich cena, kvalita materiálu aj dizajn. Každý z nás má rozličné predstavy o tom, ako by mala vyzerať detská izba jeho dieťaťa a rovnako aj iné finančné možnosti. Naša ponuka je však široká a vybrať si v nej dokáže naozaj každý bez ohľadu, či ide o cenu alebo dizajn. Stačí porozumieť materiálu, z ktorého je nábytok pre deti vyrobený.

ČO JE MASÍV, DTD, MDF a ABS hrany?

MASÍV 

Masív je nábytok vyrobený z tradičných drevených dosiek (spár). Konkrétne u nás nájdete masívny nábytok z borovicového a bukového dreva. Aj keď ponúkame aj detský nábytok (s označením v názve) čerešna, hruška, dub, orech či palisander, ide v tomto prípade o označenie farebného odtieňa. Ten vychádza z pekne prirodzenej farby dreva týchto stromov.

Nábytok z masívu má svoju charakteristickú prírodnú vôňu, ktorej intenzita závisí od použitého druhu dreva. Keďže ide o prírodný materiál, masívne drevo rokmi neustále pracuje. Npríklad čerstvo opracovaný borovicový masív má veľmi svetlé sfarbenie, postupne však mení svoj farebný tón a začne prechádzať do medovo-jantárových tónov. Bukový nábytok zasa získa iba jemné tónovanie. Možno vás tento efekt poteší, ešte viac totiž zintenzívni vzhľad a kresbu dreva. O niečo menej potešujúce je to však v prípade bieleho nábytku, ktorý môže získať nažltnutý podtón. Odporúča sa preto nevystavovať ho priamemu slnku. Dobre urobíte, ak biely náter neskôr opäť svojpomocne obnovite. 

Výhody nábytku z masívu:
✓ kresba prírodného dreva
✓ dlhá životnosť
✓ vysoká nosnosť
✓ ekologický a hodnotný prírodný materiál
✓ odolnosť a pevnosť
✓ stabilita
✓ jemná vôňa dreva - závisí od druhu dreva

Nevýhody: 
☹ vyššia cena
☹ vysoká hmotnosť 
☹ pracovanie derva v priebehu rokov - táto vlastnosť môže byť výhodou aj nevýhodou

LAMINOVANÁ DTD 

DTD je drevotriesková doska. Inak moderný, lacný a tvárny materiál na výrobu nábytku. Je výrazne cenovo dostupnejšia a takisto aj výrazne ľahšia než nábytok z masívu. Samotná drevotrieska sa vyrába z tepelne stlačenej drevenej drviny, ktorá sa laminuje špeciálnym papierom a zalieva melamínovou živicou, ktorá povrch nábytku uzavrie. Vzniká tak trojvrstvová doska s najhrubšou drvinovou/trieskovou vrstvou uprostred a lepenými vrstvami po krajoch. 

Výhody:
✓ nízka hmotnosť - ľahko sa presúva a sťahuje 
✓ dizajnové možnosti - laminovaním a fóliovaním získate atraktívny a luxusný dizajn za nízku cenu
✓ nízka cena - ideál najmä, ak neplánujete nábytok na celý život, ale budete ho chcieť neskôr opäť vymeniť (napríklad v detskej izbe)

Nevýhody:
☹ nižšia odolnosť, pevnosť a nosnosť - dajte si pozor na skákanie, kopanie či prudké nárazy
☹ nižšia životnosť - všetko však záleží od mechanického namáhania a zaobchádzania s nábytkom

MDF: DREVOVLÁKNITÁ DOSKA

MDF je stredne tvrdá/hustá drevovláknitá doska. Je kompromisom medzi kvalitou masívneho nábytku a dizajnovými možnosťami lacnejšej drevotriesky. Vyrába sa stlačením a zlepením veľmi jemných drevených drvín do husto lisovaných dosiek. Oproti masívu nemá MDF doska typickú kresbu dreva, preto sa vždy laminuje, fóliuje alebo lakuje do krajšej podoby. Má porovnateľné vlastnosti ako masív, no oveľa lepšie znáša napríklad vlhko a vodu. Nevýhodou je však opäť vyššia cena a hmotnosť. 

Výhody:
✓ pevnosť
✓ odolnosť
✓ vysoká nosnosť
✓ vysoká odolnosť voči vode 
✓ dizajnové možnosti - ľahká tvarovateľnosť do rôznych dezénov 
✓ kompromis medzi cenou DTD a kvalitou masívu

Nevýhody:
☹ vyššia cena
☹ vyššia hmotnosť
☹ bez prirodzenej vône a kresby dreva

DIZAJN: Ako sa upravuje povrch nábytku?

Možností je hneď niekoľko. Každá z týchto úprav pritom nábytku dodávať výraznú a veľmi špecifickú podobu, či ide o rozprávkový motív, lesk alebo krásne jednoliaty povrch, alebo zvýraznenei kresby dreva.

  • Farbenie a lakovanie 

Chráni nábytok pre mechanickým poškodením, predlžuje jeho životnosť a stabilizuje vzhľad na dlhé obdobie. Takisto mu dokáže dodať žiaduci odtieň, a to tak, že buď úplne, alebo polotransparentne prekryje povrch materiálu. Kresbu dreva tak môžete ešte viac zintenzívniť, alebo naopak, úplne prekryť (čo sa využíva napríklad u MDF dosiek, ktoré nie sú vo svojej prirodzenej podobe práve atraktívne). Pre detský nábytok v našom e-shope výrobcovia používajú bezzápachové ekologické laky a farbivá.

  • Morenie

Podobne ako lakovanie a farbenie, aj morenie dreva prispieva k predĺženiu životnosti nábytku. Do nábytku sa nechá vpiť špeciálny prípravok, ktorý zvýrazní prirodzenú kresbu dreva, či dokonca zmení jeho pôvodný prírodný farebný odtieň na iný. V našom e-shope sú príkladom napr. už spomínané odtiene inak drahšieho dreva: calvados, wenge, dub, hruška, jelša, čerešňa alebo orech. Samotný nábytok je však vyrobený z cenovo dostupnejšieho borovicového, bukového masívu, alebo MDF, ide len o farbu. :) Obvykle ho ako posledná ochranná vrstva dopĺňa prelakovanie bezfarebným lesklým alebo matným lakom.

  • EKO: bez povrchovej úpravy

Absolútne ekologická povrchová úprava, avšak nie žiadana. Ako je to možné? Takýto nábytok nie je lakovaný, farbený, morený, ani fóliovaný. Ideál pre tých, ktorí sú citliví na akýkoľvek závan farieb, lakov a syntetických materiálov. Neznamená to však, že jeho povrch neprešiel žiadnou úpravou -  kvalitný masívny bukový nábytok je v eko úprave perfektne vybrúsený a vyhladený do hladka, vďaka čomu nie je nutná ďalšia dodatočná úprava. Mali by ste si však dávať pozor, aby neprichádzal do kontaktu s vodou a vlhkom, pretože otvorené póry bukového nábytku vlhko rýchlo nasajú, čo môže nábytok rýchlo znehodnotiť. 

  • Laminovanie nábytku

Povrchová úprava, ktorá dodá povrchu nábytku z akéhokoľvek materiálu (DTD aj MDF) úplne nový dizajn od jednofarebnej a krásne jednoliatej plochy až podobu nábytku z luxusného exotického masívu. Skvelý trik za málo peňazí, nemyslíte? :)

  • Fóliovanie nábytku

Pri fóliovaní sa na povrch nábytku nanáša PVC fólia dodávajúca nábytku špecifický tvar, dezén či motív. Fólia zároveň zvyšuje odolnosť nábytku voči oteru a vlhkosti. PVC fóliu na povrchu môžete čistiť bežnými čistiacimi prostriedkami bez rizika zničenia potlačeného motívu. Takýto nábytok sa ľahko udržiava a čistí. A pretože aj jeho dvierka a hrany sú potiahnuté fóliou vcelku, nenájdete po stranách fóliovaného nábytku žiadne spojovacie lišty a špáry, ktoré by sa mohli časom zanášať či odlupovať.

  • ABS hrany

Ak má nábytok (z DTD) ABS hrany, znamená to, že jeho hrany sú oblepené špeciálnou plastovou lištou. Je pomerne nenápadná a tón v tóne s vašim nábytkom. Zabezpečuje však vyššiu odolnosť nábytku voči nárazom a vlhkosti, ktorá by mohla DTD rýchlo poškodiť.

 

Táto stránka používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tejto stránky s tým súhlasíte. Viac informácií